Wkład eKo-Dafi z żywicą jonowymienną
Wkład eKo-Dafi z żywicą zawiera żywicę jonowymienną usuwającą jony magnezu i wapnia odpowiedzialne za twardość wody, tym samym powodując jej zmiękczanie. Usuwa również niektóre jony metali.
Woda twarda:
- powoduje powstawanie kamienia kotłowego na elementach grzejnychkotłów CO, pralek, zmywarek, czajników i innych urządzeń;
-
wywołuje korozję w wymiennikach ciepła;
-
zwiększa zużycie środków myjących i proszków ( w wodzie twardej trudniej się pienią przez cousuwają mniej zanieczyszczeń)
-
przy częstym myciu powoduje podrażnienie i wysuszanie skóry; - może spowodować powstanie kamienia nerkowego u osób posiadających predyspozycje do tej choroby;
-
jony wapnia nadają wodzie gorzkawy posmak.
Usunięcie jonów wapnia i magnezu podkreśla smak herbaty, kawy, zup i innych potraw, zmniejsza zużycie cukru, soli, przypraw. Brak jonów wapnia i magnezu w wodzie nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, ponieważ te pierwiastki organizm pobiera główniez żywności a nie z węglanów i wodorowęglanów a w takiej postaci występują w wodzie. Okres eksploatacji wkładu z żywicą jonowymiennąkończy się, gdy wyczerpie się zdolność jonowymienna złoża. Uzależniona ona jest od twardości i ilości przefiltrowanej wody.
Dla wody średniotwardej zdolność jonowymienna wyczerpuje się po zmiękczeniu ok. 700 l - 1000 l, dla wody o mniejszej twardości po zmiękczeniu odpowiednio większej objętości wody. Gdy żywica we wkładzie zacznie tracić swoje właściwości jonowymiennei zwiększy się twardość wody (co objawia się np. pojawieniem się osadu kamiennego w czajniku) wkład można wymienić lub zregenerować.W tym celu należy przygotować ok.3 litry 10% roztworu niejodowanej soli kuchennej (rozpuścić 330g soli w 3 l wody). Wyjąć wkład z obudowy i od góry, do otworu, powoli wlać solankę. Po regeneracji należy zamontować wkład do obudowy (pamiętając o zabezpieczeniu uszczelki smarem silikonowym) i przelać wodę przez ok. 2 min. Zregenerowany wkład posiada 2/3 początkowych właściwościjonowymiennych. Wkład można regenerować wielokrotnie, ale jego skuteczność powoli spada. Uwaga! Żywica jonowymienna ma równieżzdolność usuwania jonów żelaza. Gdy woda zawiera dużo tego pierwiastka jego nadmiar osadza się na ściankach obudowy wkładu w postaci przypominającej rdzawy nalot. W tym przypadku wkład należy wymienić ( nie regenerować ). Zaleca się również zamontowanie filtra polipropylenowego eKo-Dafi po filtrze jonowymiennym co zapobiega ewentualnemu przedostawaniu się nadmiaruzwiązków żelaza (rdzy) do instalacji wodnej. Wkład z żywicą jonowymienną eko-Dafi należy wymienić nie później niż po 6 miesiącachod zainstalowania, ponieważ na żywicy może dojść do rozwoju mikroorganizmów pochodzących z wody.**
-
robocza zdolność jonowymienna dla wody o średniej twardości: od 700 l do 1000 l*
-
wysokość 9 3 ' - wydajność: do 7 l/min
-
optymalna temperatura pracy: od2oC do 30oC * w zależności od twardości, temperatury i pH wody.
** wkłady eko-Dafi produkowane przez Formaster S.A. z zachowaniemodpowiednich warunków sanitarnych i posiadają atesty wydane przez PZH: HK/W/0671/01/2004 dla wody przeznaczonej do spożycia i na potrzeby gospodarcze.
PZH: HK/W/0671/01/2004
Regeneracja wkładu Eko Dafi :
Regeneracja polega na przepuszczeniu przez wkład żywiczy 3 litrów 10% roztworu soli kuchennej w kierunku przeciwnym do kierunku przepływu wody w trakcie pracy filtra. Po tak przeprowadzonej regeneracji wkład może zmiękczyć 350-400 litrów wody o twardości 12°d. Wkład może być regenerowany wielokrotnie, należy wziąć jednak pod uwagę fakt obniżania trwałości mechanicznejżywicy (wpływ stężonego roztworu regeneracyjnego, tarcie granulek w trakcie pracy filtra itp).
Zapytaj o szczegóły |